VADA-Roeiafdeling
Jaarverslag 2002
In 2002 zijn twee roeiafdelingsvergaderingen gehouden, en wel op 14 maart en 10 oktober.
De samenstelling van het bestuur was in 2002 als volgt:
Jos Hehenkamp voorzitter
Ellen Dekker secretaris (tot 1 juli 2002)
Mariska Woertman secretaris (vanaf 1 juli 2002)
Jetse Stoorvogel penningmeester
Martien Beek lid
Ruud Jordens lid
Grietje van der Voet lid
Beta Zuur lid
Het bestuur is in het jaar 2002 11 keer bijeen geweest. Als absoluut hoogtepunt mag het vieren van het lustrum van VADA en de roeiafdeling specifiek genoemd worden. Dit vond op 23 november 2002 plaats op de vereniging met een botendoop en daarna een groot feest in hotel de Wageningse Berg. Verder heeft het bestuur naast het beheer van de lopende zaken de opzet van een nieuw botenplan geïnitieerd en uitgevoerd. Dit met behulp van en met dank aan de leden die in groten getale inschreven op de obligaties. De communicatie met de leden vond plaats door voortzetting van de, meer dan maandelijkse e-mail nieuwsbrief (15 keer).
Als onderdeel van de w.s.v. VADA neemt de voorzitter namens de roeiafdeling deel aan de maandelijkse vergadering van het algemeen bestuur. In dat kader kreeg hij de verantwoordelijkheid voor de ARBO/Risico-inventarisatie en –evaluatie (RIE), en werd hij medeverantwoordelijk voor de opzet dan wel uitvoering van een beveiligingssysteem van het VADA-terrein, inclusief het kantinegebouw. Een belangrijk onderwerp voor de toekomst van w.s.v. VADA, in het bijzonder voor de roeiafdeling zijn de gemeentelijke plannen voor de havenontwikkeling.
* Technische commissie (Ruud Jordens)
Het afgelopen jaar stond in het teken van een drastische vernieuwing en uitbreiding van de de vloot. Middels de succesvolle obligatielening werden de volgende boten aangeschaft: twee Filippi oefenskiffs, een C1x, een Combinatie Janousek 4+/4x+ en twee Dorus Jansen tweetjes, waarvan een zo goed als nieuw, werden overgenomen van Argo. Voor de meeste van deze boten werden ook scullriemen aangeschaft en tevens kreeg de Lepelaar nieuwe riemen en dollen. Riet en Jan Entrop stelden een nieuwe C4 ter beschikking van de Roeiafdeling. Er was beduidend minder behoefte aan onderhoud van het materiaal, enerzijds vanwege de genoemde vlootvernieuwing en anderzijds wegens de gelukkige afname van het aantal substantiële schades (bravo!). Han van der Voet repareerde op professionele wijze de Plevier en het rijwerk in de Stern en Zwaan werd vernieuwd. Na een herindeling van de stellingen kan het meeste van het nieuwe materiaal geplaatst worden, toch groeit de roeiafdeling uit haar voegen en moet een alternatief onderdak gezocht worden voor de minder gebruikte wherries.
* Instructiecommissie (Beta Zuur)
Basisinstructie
Dit jaar zijn we half mei gestart met de basiscursus roeien. Veertien deelnemers kregen gedurende zes weken twee keer in de week een uur roei-instructie in een skiff en dat in een één op één situatie, zodat elke leerling wordt begeleid door één instructeur. Daar er een structureel tekort is aan instructeurs, hebben we de duo-instructie ingevoerd waardoor de "lasten" worden verlicht : twee mensen adopteren daarbij één leerling en elk hoeft zo nog maar zes uur op het vlot te staan om les te geven.
Na deze zes weken besloten twaalf van de aanvankelijk veertien deelnemers, lid te worden van Vada-roeien. Normaliter worden ze dan vervolgens her en der in de bestaande groepen ondergebracht. Het blijkt echter dat om diverse redenen, veel van deze nieuwelingen na verloop van tijd hun lidmaatschap opzeggen. Dat is wel heel jammer van de hoeveelheid energie die er ingestoken is, door velen. Daarom werd besloten om deze gehele lichting als één groep door te laten roeien.
Echter, hoe maak je een hechte groep van aanvankelijk los zand. Daar een gezamenlijke inspanning tot verbroedering leidt, besloten we om ze bij wijze van experiment, in te schrijven voor de Lingebokaal, een wedstrijd over zes kilometer te roeien op de Linge bij Leerdam op 9 november. En zo begon begin juli (onderbroken door vier weken zomervakantie) de training hiervoor. Daar een goede techniek de basis is voor wedstrijdroeien sloegen we zo ook nog eens twee vliegen in één klap.
De hele ploeg was enthousiast en werd steeds enthousiaster, zodat er de laatste maanden op hun verzoek twee keer in de week getraind werd. Besloten werd om twee vieren in te schrijven en dat het doel was om de wedstrijd goed uit te roeien en zulks geschiedde. We behaalden een royale laatste plaats, maar geen snoek geslagen en zelfs nog een flinke eindspurt eruit geperst!
Het volgende doel is om ze te leren sturen, zodat ze straks zelfstandig als groep kunnen functioneren. En daar zijn we nu mee bezig. Het experiment is geslaagd en voor herhaling vatbaar. De groep is een hechte groep en noemt zich `Speer`. Met dank aan Jos Hehenkamp en alle anderen die dit hebben helpen verwezenlijken.
Stuurinstructie
Het streven is om net als het roeiproevensysteem iets vergelijkbaars op te zetten voor stuurproeven. De commissie is bezig met het opstellen van een kader daartoe. Zijn de basiseisen eenmaal geformuleerd, dan kan er begonnen worden met het afnemen van stuurproeven per ploeg. Bovendien wordt ernaar gestreefd om stuurinstructie te gaan geven, zodat leden in de gelegenheid worden gesteld bepaalde stuurproeven te behalen.
* Wedstrijdcommissie (Martien Beek)
In het jaar 2002 heeft Vada net als voorgaande jaren zeer actief deelgenomen aan roeiwedstrijden. Het gaat hierbij om het veteranenveld en de jeugd. In de leeftijdsklasse van 18- 26 jaar heeft VADA maar weinig leden. Daar zorgt Argo voor. Zo vullen VADA en Argo elkaar goed aan en is Wageningen breed vertegenwoordigd. Ze zijn elkaar tot steun geweest als het gaat om kleine reparaties op de roeibaan en elkaar aan te moedigen.
Het jaar begon met droogroeien op de Amstel ERGO-head waar "Slow" als snelste roeiploeg het Heren clubvieren klassement aanvoerde. Op de Head of the River was VADA met vier ploegen vertegenwoordigd: twee heren achten en twee dames dubbelvieren. De Slow acht roeide sterk en eindigde voorin in ’t veteranen B veld, terwijl ook de dames clubvier van Ms Lach bemand met Ingrid de Lange Astrid Pauw, Ellen Dekker, en Hanneke van Everdingen met een 6de plaats een razend snelle tijd neerzette, een tijd die nog net iets sneller was dan die van de dames van Dubbel en Dwars met Marleen Abma, Marjolein Snippe, Lida Bakker en Marieke de Lange. Vargo eindigde gedegen in het middenveld van de D klasse.
Bauke Abma en Han Edens roeiden weer goed op de skiff head, waar je nog kunt roeien tegen oude bekenden als Ko Rentmeester. Het is een zware tocht, waar je een veel roeierskarakter voor nodig hebt om die in een snelle tijd uit te roeien.
Een paar hoogtepunten mogen rustig genoemd worden, zoals de jeugdskiffeur Pim de Jager die een blik trok tijdens de Nationale Regiokampioenschappen op de Bosbaan in Amsterdam, en de veteranen dubbel twee met Yke Bakker en Bart v.d. Briel op de Cottwich Regatta in Almelo. Tijdens de Turfschippers Regatta bij Breda ging de VADA mixed acht als eerste over de finish, terwijl Jetse Stoorvogel en Bauke Abma met Marleen Abma aan het roer in het nummer van de veteranen gestuurde twee zegevierden. En dan niet te vergeten het succes van onze equipe tijdens de elfstedentocht, waarbij we de 10de plaats innamen in een veld van 77 ploegen!
Half mei zijn ieder jaar de Proteus-Eretes in ’t Lang wedstrijden waar Ms Lach en Dubbel en Dwars trouwe starters zijn in het nummer dubbel vier.
De Argo sprint is een wedstrijd waar Vargo roeiers, gezien hun verleden, graag naar toe gaan onder de vlag van Internationale Agrarische Consultants. De leeftijd valt in de bedrijfsroeiklasse steeds zwaarder, maar de gezelligheid met ruim bier en gebraden kippenpoten is er niet minder om. Marieke de Lange en Marjolein Snippe roeiden in de ongestuurde twee.
In de zomer roeide Vargo de Zwarte water wedstrijden in de dubbelvier die later werd opgesplitst in twee dubbel tweeën. Helaas geen blik maar wel goed geroeid.
Dan waren er in het najaar de Eem-head, en Amstel-Drecht Regatta waar ms Lach in de dubbel vier roeide. De ervaringen met deze wedstrijden zijn erg positief en het zou de moeite waard zijn om hier in de toekomst met meer VADA ploegen aan de start te verschijnen. Bij de Tromp Boat races in Hilversum verscheen Vargo met twee dubbel tweeën aan de start. Ruud Jordens roeide samen met Randolph van Ginkel een heel sterke race waarbij ze helaas met minimaal verschil van de olympische roeier Huisinga verloren. Die hadden ze graag verslagen. Verder roeiden hier Wouter Wolters en Bart van den Briel niet onverdienstelijk.
De Novembervieren wordt doorgaans gekenmerkt door een zeer sterk veld en VADA was er met twee vieren uit de Slow en Vargo gelederen, waarbij Slow het presteerde om uiterst snel tweede te worden! Tenslotte is zeer noemenswaardig de Lingebokaal in Leerdam waar VADA met 13 ploegen aan meedeed. Een record aantal inschrijvingen en men zou zich bijna kunnen afvragen of het niet tijd wordt om daar de onderlinge wedstrijden te gaan organiseren. Hier waren behalve de reeds genoemde ploegen ook ’t Taftje in de gladde vier en de C-4, de Dolle Strijkers in de dubbel vier en dubbel twee, en de nieuwe ploegen gecoached door Jos Hehenkamp en Beta Zuur in de C-4en zeer duidelijk aanwezig. Leerdam is een gezellige vereniging, het weer was prachtig en het roeiwater niet minder.
Het nieuwe jaar 2003 is begonnen, en het zal de meesten niet ontgaan zijn dat het enthousiasme voor het komend roeiseizoen er weer in zit. Er wordt hard getraind voor de Head of the River en Ms Lach heeft al een trainingsweekend achter de rug. Moge het vele roeisuccessen opleveren!!!
* Evenementencommissie (Martien Beek)
Op 23 februari begon het roeiseizoen met een geslaagd "snert feest". Er werd door de roeiers en roeisters, naar grootmoeders’ recept, snert gekookt die in vele kwaliteiten stonden te pruttelen op kookplaatjes in de bestuurskamer. Er was een overdaad aan dessert. Bij deze gelegenheid werd tevens een nieuwe dubbel twee gedoopt.
De Onderlinge Wedstrijden op 8 juni waren een feest: er werd hard geroeid door zo’n 80 deelnemers, de uitslagen waren verrassend door alle handicaps, en het was gezellig. Met goed weer, een prima verzorgde lunch, dranken en afsluitende barbecue waren alle ingrediënten voor een geslaagde onderlinge aanwezig. En toch wel leuk dat we met 3 eigen achten kunnen knotsen op de Rijn. De volgende "Onderlinge wedstrijden" staan al gepland voor 15 juni 2003.
* Lustrumcommissie (Martien Beek)
Op zaterdag 14 september werd het lustrum van VADA ter gelegenheid van haar 90 jarig bestaan gevierd. Voor dit feest zat Caroline Plugge namens de roeiafdeling in de algemene Lustrum Commissie en organiseerde in samenwerking met de Kanoafdeling een zeer fraaie vlootschouw waar een groot aantal schepen aan meededen. Tobbedansen bleek niet het onderdeel te zijn waar roeiers goed in scoren. Behalve de wethouder Jochem Borgesius waren o.a. het Argo bestuur en Jan Karel Mak van de KNRB aanwezig om VADA met dit heuglijke feit geluk te wensen.
Een aparte lustrumcommissie bestaande uit Aagje Legger, Beta Zuur, Willem Norde, Marleen Abma, Theo de Groot, Bernardine Kleij, en Martien Beek organiseerde een groot roeiersfeest met maaltijd, dansen en een casino op 23 november. Het werd een uitbundig feest met ruim 150 gasten in hotel de Wageningse Berg. ’s Middags werd er geroeid door leden en oud-leden en was er een bijzondere botendoop, waarbij een serie nieuwe schepen met een emmertje Rijnwater een behouden vaart werd toegewenst. Veel oud-leden genoten er zichtbaar van om weer eens op hun oude vereniging te zijn en te kunnen constateren dat het zo goed gaat met VADA.
* Toercommissie (Martien Beek)
Vada heeft weer een succesvol toerseizoen achter de rug met tochten in binnen en buitenland. Voor fifty fitters loopt het toerseizoen het hele jaar door. Als vereniging werd aan drie georganiseerde tochten meegedaan: De Kromme Rijn tocht in april, de Waterland Tocht in juni en de Kromme Mijdrecht tocht in september. Aagje Legger en Martien Beek zorgden voor de voorbereidingen en een grote groep enthousiaste toerroeiers en roeisters deden hier aan mee.
* Proevencommissie (Alja Bastiaanse)
Als uitvloeisel van de afspraken in ‘Vadamecum‘ is de Proevencommissie opgericht, bestaande uit 11 leden. In eerste instantie is een inschatting gemaakt van het roeiniveau van de leden die al langer roeien. Ook is gekeken naar het verworven niveau in het verleden, dat is vastgelegd door Jaap Boy. Alhoewel deze laatste lijst andere criteria heeft gebruikt voor de proeventoedeling is deze lijst na vergelijking met de huidige niveaus te gebruiken geweest. Op 31 december 2002 waren op twee ploegen na (Wouw en Taftje) de niveaus ingedeeld. Iedere maand is er een moment van afroeien. Vooral jeugd- en nieuwe leden en leden die een skiffproef willen behalen maken gebruik van deze afroeimomenten. In 2003 zal een start worden gemaakt met de stuurproeven. Het invoeren van de proeven heeft niet alleen een effect op juiste boothantering en het roeiniveau maar heeft ook een effect op de bewustwording van de leden. Voor de leden van de proevencie is dit traject leerzaam en blijft de onderlinge discussie een noodzaak tot verbetering van het systeem.
* Jeugdcommissie (Grietje van der Voet)
In januari 2002 telde de jeugdafdeling 14 leden, 10 jongens en 4 meisjes. Na de skiffcursus kwamen er 2 jongens bij. De leeftijd varieert van 12 tot 18 jaar:
12 jaar: 2 jongens, 1 meisje
13 jaar: 2 jongens
14 jaar: 1 jongen, 1 meisje
15 jaar: 2 jongens
16 jaar: 2 jongens
17 jaar: 1 jongen, 2 meisjes
18 jaar: 2 jongens
Na de zomervakantie hebben 3 jongens afgehaakt ( 2 van 16, 1 van 18) wegens andere interesses.
Afgelopen jaar is instructie gegeven door Marjo Searle, Wouter en Marieke Wolters en ondergetekende. Vrijwel alle jeugdleden hebben hun eerste scull- en/of skiff proef gehaald, enkelen hun tweede skiffproef.
Op vrijdagmiddag en zaterdagochtend wordt instructie gegeven. De vrijdaggroep, de ouderen, roeit in de skiff, dubbeltwee en sinds september ook wel in de gladde dubbelvier. De zaterdaggroep roeit in de skiff (’s zomers) en in de C2x en C4x.
Wedstrijdroeien
Overige activiteiten
Plannen voor 2003
In 2003 zullen Bregtje, Joanne, Arjan en Robin hun eindexamen doen. Dat betekent vermoedelijk een aderlating voor de Vada jeugd. Er worden dan ook plannen gemaakt om in het voorjaar nieuwe jeugdleden te werven door reclame op de middelbare scholen in de omgeving te maken en door een opendag speciaal voor jeugd te organiseren.
4. Ledenaantal
2001: nieuw 46 // opgezegd 42 // mutaties 9 // totaal 224
(haven 241 // zeilen 53 // kano 37)
2002: nieuw 47 // opgezegd 23 // mutaties 17 // totaal 246
(haven 248 // zeilen 48 // kano 37)